Pianolog

Dina Kurapova muusika blogi

Koor / Tunnikonspekt 5 klass #1

Kuidas te arvate, mis tähendas sõna chorus Antiik-Kreekas? Rühm, kes kommenteeris toimuvat teatrietendusel laval. Eestis esimesed koorid asutati 19. sajandil kihelkonnakoolides (приходские школы). Koori juhatab dirigent.

Koori tüübid

Mudilaskoor – koor, kus laulavad 1-2-häälseid laule kõige nooremad (1.-4. klassi lauljad). 

Poistekoor – laulavad poisid esimesest klassist kuni häälemurdeni. 

Lastekoor – laulavad põhikooli, kesk- ja vanema astme tüdrukud ja poisid (kuni häälemurdeni) 2-3-häälseid laule. 

Tütarlastekoor – gümnaasiumiastme neiud, kuid sageli laulavad põhikooli tublimad lauljad. Koor jaguneb nelja häälerühma: I sopran, II sopran, I alt, II alt. 

Noortekoor – laulavad gümnaasiumineiud ja –noormehed. Koor jaguneb 3 häälerühma: sopran, alt, bariton. Täiskasvanud lauljad laulavad meeskooris (Härma „Meeste laul“), naiskooris, segakooris ja kammerkooris.  


Kodu laul - PG Lastekoor
18. M.Härma - Meeste laul

Naiskooris on 4 häälerühma: I tenor, II tenor, I bass (nimetatakse ka baritoniks), II bass (G. Ernesaks „Sinu akna all tuvid“).

Segakooris laulavad mehed ja naised, kes jagunevad häälerühmadesse: sopran, alt, tenor, bass. (Sarapik „Ta lendab mesipuu poole“) 

Ellerhein in Japan.
Ta lendab mesipuu poole (XXIV üldlaulupidu 2004)

Kammerkooris on hääleliigid samad kui segakooris, kuid lauljate arv on väiksem (12-36). Eestis tegutsevad ka harrastuskoorid, kus on võimalik koos musitseerides meeldivalt vaba aega veeta.

Proffessionaalsed koorid Eestis

Eesti Rahvusmeeskoor (RAM), varem Riiklik Akadeemiline Meeskoor (asutaja Gustav Ernesaks, 1994. aastast peadirigent on Ants Soots), Eesti Filharmoonia Kammerkoor (asutaja ja peadirigent Tõnu Kaljuste). 

Tütarlaste koor Ellerhein (dirigent Tiia-Ester Loitme), Tartu Ülikooli Naiskoor (dirigent Vaike Uibopuu), Tallinna Tehnikaülikooli Meeskoor (dirigent Peeter Perens), Teaduste Akadeemia meeskoor (dirigent Kuno Areng), Rahvusooper „Estonia“ Poistekoor  dirigent Hirvo Surva), Tallinna Poistekoor (dirigent Lydia Rahula), Tallinna Kammerkoor (dirigent aivar Leštšinski)

I üldlaulupidu toimus 1869. aastal Tartus.