Pianolog

Dina Kurapova muusika blogi

Muusika uusajal / Tunnikonspekt 10 klass #2

Muusika uusajal

Uusaja muusika jaguneb kolmeks: 

Uuel ajal toimusid muutused kõigis elu valdkondades. Renessanss viis kapitalismile, see tekkis tööstuse ja majanduse arenguga.


Muudatused muusikas

Kui varem valitses vaimulik muusika, siis nüüd ilmalik homofooniline ja polüfooniline muusika. Kui varem oli muusika askeetlik, siis nüüd muutus muusika emotsionaalsemaks e. hingestatumaks. Kui varem kirjutati lühiteoseid, siis nüüd kirjutati suurteoseid. Ka algas balleti suur võidukäik. Kui varem oli vokaalmuusika, siis nüüd oli instrumentaalmuusika

Uusaja muusika algperiood - Barokk

Kunstistiil, mis saab alguse 16. saj. lõpust ja kestab kuni 18. saj. keskpaigani. Tekkis Itaalias. Sõna Barokk on tuletatud portugali keelest ja tähendab “Lopergust pärlit” («Жемчужина неправильной формы»). See levis katoliku usuga maades, levis ka üle Euroopa ja levis isegi Ameerikasse. See kultuur kajastas (отображать) ajaloosündmusi, antiiklegende. Kunst ülistas (превозносить) kangelaslikkust (геройство) ja esinduslikkust (представительность). Hooned ja ehitised olid kaunistatud uhkete kujude ehk skulptuuridega. Ruumi sisemus kaunistati peeglitega, maalidega. Riietus muutus luksuslikuks, kanti parukaid, ehteid . 

Muusikas võeti kasutusele kaunistusvõtted: triller, eellöök, glissando. Keeruliseks läks vokaalmuusika. Heliloojad hakkasid kirjutama uusi vorme, ehk žanre.

Žanrid: concerto crosso, tantsusüit, fuuga, barokkooper.

Tantsusüidid

Tantsusüitidel on kohustuslikeks osadeks Allemande, Garuannte, Saraband , Gigue, Menuett. Menuettidest arenes hiljem ka valss. Muusikalised vormid olid ka variatsioonid, kantaat, oratooriumid, sonaat.

Dance Through Time4 Allemande
Dance Through Time4 Minuet

Barokkooper

Barokkooper oli hiilgav (помпезный) õukondlik lavateos uhkete dekoratsioonide, kostüümidega, soengutega, ehete (украшение) ja lavapiltidega. Lauljate aariad oli virtuoossed, keerukad. Meloodiad olid hästi meeldejäävad. Tekkis numbrite ooper. Kõige kuulsam barokkooperi looja oli Claudio Monteverdi. Tuntumad barokkooperi heliloojad olid: Antonius VivaldiJohann Sebastian BachGeorg Friderich Händel